Skip to content

107 Kensington Ave.(Unit C0503)Jersey City, NJ 07304

Built 1928

Last Sale Price
$269,000
Last Sale Date
Feb 22, 2021

Property Information

Block17601
Lot11
QualifierC0503
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page176

Building Details

Building ClassC0878
Description5S-B-44U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage878
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
25%
Improvement Value:$205,000
75%
Total Assessment$275,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,141-0.6%
2024$6,179+40.1%
2023$4,411-0.4%
2022$4,428+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$269,000
Sq Ft878DeedBook 9551, Page 576Recorded4/19/2021

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 7488, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 1928