Skip to content

2600 Kennedy Blvd.(Unit C0410)Jersey City, NJ 07306

Built 1922

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Jun 23, 2022

Property Information

Block16501
Lot42
QualifierC0410
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page165

Building Details

Building ClassC1921
Description10S-B-115U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,884
Acreage0.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
13%
Improvement Value:$419,900
87%
Total Assessment$479,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,716-0.6%
2024$10,783+40.1%
2023$7,698-0.4%
2022$7,726+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$490,000
Sq Ft1,884DeedBook 9680, Page 371Recorded7/8/2022

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft1,921DeedBook 9214, Page 729Recorded6/30/2017

Property Built

Built

Year Built: 1922