Skip to content

2600 Kennedy Blvd.(Unit C0903)Jersey City, NJ 07306

Built 1922

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Nov 21, 2023

Property Information

Block16501
Lot42
QualifierC0903
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page165

Building Details

Building ClassC1888
Description10S-B-115U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,888
Acreage0.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
14%
Improvement Value:$368,000
86%
Total Assessment$428,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,557-0.6%
2024$9,617+40.1%
2023$6,865-0.4%
2022$6,891+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft1,888DeedBook 9795, Page 824Recorded1/12/2024

Property Built

Built

Year Built: 1922