Skip to content

2600 Kennedy Blvd.(Unit C0810)Jersey City, NJ 07306

Built 1922

Last Sale Price
$349,500
Last Sale Date
May 21, 2004

Property Information

Block16501
Lot42
QualifierC0810
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page165

Building Details

Building ClassC1903
Description10S-B-115U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,903
Acreage0.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
14%
Improvement Value:$368,600
86%
Total Assessment$428,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,571-0.6%
2024$9,631+40.1%
2023$6,875-0.4%
2022$6,900+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$349,500
DeedBook 7308, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1922