Skip to content

53 Duncan Ave.(Unit C0003)Jersey City, NJ 07304

Built 1902

Owner
---
Last Sale Price
$372,000
Last Sale Date
Jun 28, 2019

Property Information

Block16502
Lot3
QualifierC0003
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page165

Building Details

Building ClassC2083
Description5S-B-D-31U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,083
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
16%
Improvement Value:$324,200
84%
Total Assessment$384,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,579-0.6%
2024$8,633+40.1%
2023$6,163-0.4%
2022$6,186+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$372,000
Sq Ft2,083DeedBook 9421, Page 291Recorded7/31/2019

Property Sale

Sale
$372,000
DeedBook 9421, Page 291

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 9133, Page 586

Property Built

Built

Year Built: 1902