Skip to content

75 Liberty Ave.(Unit C0211)Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Jan 13, 2021

Property Information

Block6303
Lot1
QualifierC0211
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page63

Building Details

Building ClassC1180
Description5BD-146U-PG(1)
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,095
Acreage1.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
14%
Improvement Value:$491,500
86%
Total Assessment$571,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,762-0.6%
2024$12,842+40.1%
2023$9,167-0.4%
2022$9,201+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

Sq Ft2,095DeedBook 9601, Page 836Recorded9/29/2021

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,095DeedBook 9240, Page 599Recorded9/26/2017

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 8379, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1900