Skip to content

2520 Kennedy Blvd.(Unit C0108)Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$337,500
Last Sale Date
Jul 30, 2025

Property Information

Block16602
Lot1
QualifierC0108
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page166

Building Details

Building Class---
Description4S-B-44U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,072
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
23%
Improvement Value:$203,100
77%
Total Assessment$263,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,875-0.6%
2024$5,912+40.1%
2023$4,220-0.4%
2022$4,236+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$337,500
Sq Ft1,072DeedBook 9926, Page 448Recorded9/2/2025

Property Sale

Sale
$272,500

From:

To:

Sq Ft1,072DeedBook 9362, Page 55Recorded11/30/2018

Property Sale

Sale
$203,000
DeedBook 9012, Page 420

Property Built

Built

Year Built: 1900