Skip to content

2520 Kennedy Blvd.(Unit C8002)Jersey City, NJ 07304

Commercial

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Aug 4, 2016

Property Information

Block16602
Lot1
QualifierC8002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page166

Building Details

Building Class---
Description4S-B-44U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,698
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
12%
Improvement Value:$440,000
88%
Total Assessment$500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,165-0.6%
2024$11,235+40.1%
2023$8,020-0.4%
2022$8,050+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft3,698DeedBook 9140, Page 295Recorded7/11/2017