Skip to content

704 Grand St.(Unit C8002)Jersey City, NJ 07304

Commercial

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Oct 18, 2023

Property Information

Block17103
Lot1
QualifierC8002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page171

Building Details

Building Class---
Description4S-2C-12U-CONDO
Dwellings---
ZoningC-2
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,100
5%
Improvement Value:$427,000
95%
Total Assessment$450,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,051-0.6%
2024$10,114+40.1%
2023$7,220-0.4%
2022$7,247+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 9782, Page 770Recorded10/31/2023