Skip to content

43 Kensington Ave.Jersey City, NJ 07304

Commercial

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Jun 4, 2008

Property Information

Block16603
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page166

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-C-1U-H-G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,222
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$310,000
47%
Improvement Value:$351,100
53%
Total Assessment$661,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,762-0.6%
2024$14,855+40.1%
2023$10,604-0.4%
2022$10,644+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 8538, Page 133