Skip to content

59 Kensington Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1970

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Sep 17, 2003

Property Information

Block16603
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page166

Building Details

Building Class---
Description3SFD3UH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,860
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$201,400
40%
Improvement Value:$304,600
60%
Total Assessment$506,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,299-0.6%
2024$11,370+40.1%
2023$8,116-0.4%
2022$8,147+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000
DeedBook 7190, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1970