Skip to content

102 Belmont Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Aug 30, 2010

Property Information

Block16702
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page167

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,015
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,800
40%
Improvement Value:$323,700
60%
Total Assessment$537,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,002-0.6%
2024$12,078+40.1%
2023$8,622-0.4%
2022$8,654+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 8754, Page 445

Property Built

Built

Year Built: 1900