Skip to content

31 Clendenny Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1910

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Mar 23, 1999

Property Information

Block19401
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page194

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,977
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,500
25%
Improvement Value:$328,200
75%
Total Assessment$435,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,729-0.6%
2024$9,790+40.1%
2023$6,989-0.4%
2022$7,015+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5421, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1910