Skip to content

644 Bergen Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1884

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
May 18, 2023

Property Information

Block16703
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page167

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,318
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,300
40%
Improvement Value:$301,300
60%
Total Assessment$499,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,156-0.6%
2024$11,226+40.1%
2023$8,014-0.4%
2022$8,044+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft3,318DeedBook 9757, Page 930Recorded7/11/2023

Property Sale

Sale
$27,900
DeedBook 3248, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1884