Skip to content

46 Jewett Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 2021
Other Exempt
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Feb 9, 2022

Property Information

Block16801
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page168

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMMON AREA
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$5,414+115.5%
2022$2,512+4.5%
2021$2,402+3.5%
2020$2,321+132.5%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000
DeedBook 9648, Page 130Recorded3/10/2022

Property Sale

Sale
$684,000
DeedBook 9647, Page 918Recorded3/10/2022

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

DeedBook 9406, Page 202Recorded5/30/2019

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 5157, Page 336