Skip to content

48 Jewett Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Oct 25, 2024

Property Information

Block16801
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page168

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,428
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,000
47%
Improvement Value:$212,600
53%
Total Assessment$402,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,990-0.6%
2024$9,046+45.7%
2023$6,208-0.4%
2022$6,232+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft1,428DeedBook 9888, Page 1Recorded3/21/2025

Property Built

Built

Year Built: 1900