Skip to content

45 Jewett Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 2003

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 22, 2012

Property Information

Block16802
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page168

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,512
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
38%
Improvement Value:$362,900
62%
Total Assessment$587,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,128-0.6%
2024$13,210+40.1%
2023$9,430-0.4%
2022$9,465+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 8721, Page 331

Property Built

Built

Year Built: 2003