Skip to content

29 Jewett Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1875

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 28, 2018

Property Information

Block16802
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page168

Building Details

Building Class---
Description2.5S-BT-F-D-3U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,090
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
75%
Improvement Value:$75,000
25%
Total Assessment$300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,699-0.6%
2024$6,741+40.1%
2023$4,812-0.4%
2022$4,830+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

DeedBook 9152, Page 818Recorded10/19/2016

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 8859, Page 738

Property Sale

Sale
$147,500
DeedBook 4632, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1875