Skip to content

23 Jewett Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1989

Last Sale Price
$163,000
Last Sale Date
Mar 31, 2000

Property Information

Block16802
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page168

Building Details

Building Class---
Description3S-B&F-D-2U-HG1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,015
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
44%
Improvement Value:$286,300
56%
Total Assessment$511,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,417-0.6%
2024$11,489+40.1%
2023$8,201-0.4%
2022$8,232+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 5600, Page 63

Property Built

Built

Year Built: 1989