Skip to content

3 Jewett Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1987

Last Sale Price
$234,000
Last Sale Date
May 30, 2002

Property Information

Block16802
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page168

Building Details

Building Class---
Description3S-B&F-D-2U-HG1
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,661
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,800
47%
Improvement Value:$243,100
53%
Total Assessment$456,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,203-0.6%
2024$10,267+40.1%
2023$7,329-0.4%
2022$7,356+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$234,000
DeedBook 5999, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1987