Skip to content

66 Gardner Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1860

Owner
---
Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Jan 14, 2026

Property Information

Block16802
Lot64
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page168

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-NH
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,072
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$230,000
50%
Improvement Value:$230,000
50%
Total Assessment$460,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,272-0.6%
2024$10,336+40.1%
2023$7,378-0.4%
2022$7,406+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$725,000
Sq Ft2,072DeedBook 9958, Page 919Recorded1/20/2026

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 8806, Page 633

Property Built

Built

Year Built: 1860