Skip to content

70 Gardner Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 2024

Owner
---
Last Sale Price
$760,000
Last Sale Date
Sep 5, 2025

Property Information

Block16802
Lot66
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page168

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-F-D
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,735
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$425,000
20%
Improvement Value:$1,738,800
80%
Total Assessment$2,163,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$48,318+619.2%
2024$6,719+40.1%
2023$4,796-0.4%
2022$4,814+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$760,000
Sq Ft1,735DeedBook 9931, Page 237Recorded9/19/2025

Property Sale

Sale
$815,000
Sq Ft1,713DeedBook 9890, Page 131Recorded3/28/2025

Property Sale

Sale
$794,000
Sq Ft4,410DeedBook 9859, Page 226Recorded11/6/2024

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$655,000
Sq Ft1,554DeedBook 9618, Page 971Recorded12/1/2021

Property Sale

Sale
$299,000

From:

To:

DeedBook 9186, Page 949Recorded3/20/2017

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

DeedBook 9131, Page 906Recorded7/19/2016

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 8258, Page 315