Skip to content

59 Belmont Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1885

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Dec 27, 2016

Property Information

Block16903
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page169

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,488
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,600
67%
Improvement Value:$122,600
33%
Total Assessment$368,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,222-0.6%
2024$8,273+40.1%
2023$5,906-0.4%
2022$5,928+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$85,000

From:

To:

DeedBook 9173, Page 725Recorded1/20/2017

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 5007, Page 340

Property Built

Built

Year Built: 1885