Skip to content

69 Belmont Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1880

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 12, 2014

Property Information

Block16903
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page169

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,736
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$204,000
53%
Improvement Value:$180,900
47%
Total Assessment$384,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,595-0.6%
2024$8,649+40.1%
2023$6,174-0.4%
2022$6,197+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 8808, Page 610

Property Built

Built

Year Built: 1880