Skip to content

101 Crescent Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1905

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 25, 1999

Property Information

Block16903
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page169

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,400
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,800
53%
Improvement Value:$159,300
47%
Total Assessment$336,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,505-0.6%
2024$7,552+40.1%
2023$5,391-0.4%
2022$5,411+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1905