Skip to content

99 Crescent Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1905

Last Sale Price
$267,500
Last Sale Date
Jun 28, 2005

Property Information

Block16903
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page169

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,059
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,800
52%
Improvement Value:$160,700
48%
Total Assessment$337,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,536-0.6%
2024$7,584+40.1%
2023$5,414-0.4%
2022$5,434+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$267,500
DeedBook 7599, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1905