Skip to content

108 Astor Pl.

Jersey City, NJ 07304

Built 1910

Owner
---
Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Feb 10, 2021

Property Information

Block16903
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page169

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-B&F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,380
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,000
33%
Improvement Value:$369,800
67%
Total Assessment$549,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,277+71.1%
2024$7,177+40.1%
2023$5,123-0.4%
2022$5,142+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$615,000
Sq Ft1,380DeedBook 9549, Page 640Recorded4/10/2021

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 9379, Page 115

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,380DeedBook 9379, Page 116Recorded2/7/2019

Property Sale

Sale
$46,699
DeedBook 8829, Page 952

Property Sale

Sale
$31,100
DeedBook 8744, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1910