Skip to content

110 Astor Place

Jersey City, NJ 07304

Built 1991

Last Sale Price
$67,800
Last Sale Date
Aug 2, 1991

Property Information

Block16903
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page169

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,160
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
38%
Improvement Value:$363,900
62%
Total Assessment$588,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,150+212.0%
2024$4,215+40.1%
2023$3,009-0.4%
2022$3,020+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$67,800
DeedBook 4420, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1991