Skip to content

95 Summit Ave.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07304

Built 1880

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Nov 23, 2020

Property Information

Block17002
Lot21
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page170

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-2U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,513
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,700
14%
Improvement Value:$668,200
89%
Total Assessment$751,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,779-0.6%
2024$16,884+141.3%
2023$6,998+0.0%
2022$6,998
Property History

Property Sale

Sale
$900,000
Sq Ft2,513DeedBook 9570, Page 801Recorded6/7/2021

Property Built

Built

Year Built: 1880