Skip to content

83 Summit Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1875

Owner
---
Last Sale Price
$999,999
Last Sale Date
May 23, 2025

Property Information

Block17002
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page170

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,496
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$177,100
32%
Improvement Value:$372,000
68%
Total Assessment$549,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,261-0.6%
2024$12,338+40.1%
2023$8,808-0.4%
2022$8,841+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$999,999
Sq Ft2,496DeedBook 9905, Page 283Recorded6/10/2025

Property Sale

Sale
$645,000

From:

To:

DeedBook 9116, Page 9Recorded4/29/2016

Property Sale

Sale
$399,990
DeedBook 7516, Page 328

Property Built

Built

Year Built: 1875