Skip to content

93 Summit Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1870

Last Sale Price
$22,500
Last Sale Date
Jul 1, 1979

Property Information

Block17002
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page170

Building Details

Building Class---
Description4S-B-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage5,025
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,500
25%
Improvement Value:$588,600
75%
Total Assessment$781,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,442-0.6%
2024$17,551+40.1%
2023$12,529-0.4%
2022$12,576+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$22,500
DeedBook 3282, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 1870