Skip to content

71 Bright St.Jersey City, NJ 07302

Built 1887

Last Sale Date
Mar 12, 1998

Property Information

Block13904
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page139

Building Details

Building Class---
Description4S-B-D-4U-NH
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage5,084
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$724,300
42%
Improvement Value:$1,000,700
58%
Total Assessment$1,725,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$38,519-0.6%
2024$38,761+40.1%
2023$27,669-0.4%
2022$27,773+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5261, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1887