Skip to content

44 Park St.Jersey City, NJ 07304

Built 1905

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 27, 2016

Property Information

Block17003
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page170

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,349
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,400
47%
Improvement Value:$183,400
53%
Total Assessment$347,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,766-0.6%
2024$7,815+40.1%
2023$5,579-0.4%
2022$5,600+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1905