Skip to content

8 Park St.Jersey City, NJ 07304

Built 1905

Last Sale Price
$799,000
Last Sale Date
Feb 28, 2020

Property Information

Block17003
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page170

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,052
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,600
27%
Improvement Value:$502,800
73%
Total Assessment$687,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,350-0.6%
2024$15,446+40.1%
2023$11,026+14.8%
2022$9,600+160.5%
Property History

Property Sale

Sale
$799,000
DeedBook 9479, Page 314Recorded3/13/2020

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

DeedBook 9223, Page 398Recorded7/28/2017

Property Built

Built

Year Built: 1905