Skip to content

9 Prescott St.Jersey City, NJ 07304

Built 1895

Last Sale Price
$239,000
Last Sale Date
Jun 25, 2015

Property Information

Block17003
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page170

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-1U
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,400
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,500
46%
Improvement Value:$188,600
54%
Total Assessment$350,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,568-0.6%
2024$7,617+42.0%
2023$5,366-0.4%
2022$5,387+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$239,000

From:

To:

DeedBook 9050, Page 847Recorded7/14/2015

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 8897, Page 940

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 7599, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 1895