Skip to content

444 Pacific Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Jun 29, 2021

Property Information

Block17506
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page175

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,049
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,200
33%
Improvement Value:$293,700
67%
Total Assessment$439,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,823-0.6%
2024$9,885+40.1%
2023$7,056-0.4%
2022$7,082+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000
Sq Ft2,049DeedBook 9584, Page 701Recorded7/26/2021

Property Sale

Sale
$206,000

From:

To:

DeedBook 8995, Page 533Recorded9/17/2014

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5314, Page 307

Property Built

Built

Year Built: 1900