Skip to content

390 Webster Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1905

Last Sale Price
$1,344,700
Last Sale Date
Apr 18, 2025

Property Information

Block1701
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
Description3S-B&F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,160
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$194,800
46%
Improvement Value:$228,700
54%
Total Assessment$423,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,457-0.6%
2024$9,516+40.1%
2023$6,793-0.4%
2022$6,818+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,344,700

From:

To:

Sq Ft2,160DeedBook 9904, Page 202Recorded6/4/2025

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft2,160DeedBook 9818, Page 98Recorded4/25/2024

Property Built

Built

Year Built: 1905