Skip to content

380 Webster Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1905

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Jun 29, 2001

Property Information

Block1701
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
Description2S-B&F-D-2U-NH
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,168
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,000
47%
Improvement Value:$233,900
53%
Total Assessment$438,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,801-0.6%
2024$9,862+40.1%
2023$7,040-0.4%
2022$7,066+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5876, Page 14

Property Built

Built

Year Built: 1905