Skip to content

310 Paterson Plank RdJersey City, NJ 07307

Built 1840

Last Sale Date
Jul 2, 2009

Property Information

Block1703
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-3U-HCBG2
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,017
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$593,300
54%
Improvement Value:$496,500
46%
Total Assessment$1,089,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,335-0.6%
2024$24,488+40.1%
2023$17,480-0.4%
2022$17,546+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 8675, Page 296

Property Built

Built

Year Built: 1840