Skip to content

300 Paterson Plank Rd.Jersey City, NJ 07307

Built 1880

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Aug 20, 2021

Property Information

Block1703
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
Description4S-F-D-3U-H
Dwellings3
ZoningR-2
Sq Footage2,830
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$491,900
59%
Improvement Value:$342,000
41%
Total Assessment$833,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,621-0.6%
2024$18,738+40.1%
2023$13,376-0.4%
2022$13,426+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

Sq Ft2,830DeedBook 9601, Page 295NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/27/2021

Property Sale

Sale
$52,500
DeedBook 3318, Page 1109

Property Built

Built

Year Built: 1880