Skip to content

461 Ogden Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1880

Last Sale Price
$855,000
Last Sale Date
Feb 12, 2024

Property Information

Block1703
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,380
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$332,500
47%
Improvement Value:$367,800
53%
Total Assessment$700,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,638-0.6%
2024$15,736+40.1%
2023$11,233-0.4%
2022$11,275+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$855,000

From:

To:

Sq Ft1,380DeedBook 9803, Page 675Recorded2/22/2024

Property Sale

Sale
$745,000

From:

To:

Sq Ft1,380DeedBook 9273, Page 86Recorded1/12/2018

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

DeedBook 9185, Page 105Recorded3/8/2017

Property Sale

Sale
$384,825

From:

To:

DeedBook 9185, Page 110NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded3/8/2017

Property Sale

Sale
$515,000
DeedBook 7434, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1880