Skip to content

658 Palisade Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1895

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Nov 25, 2013

Property Information

Block1703
Lot64
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,420
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,400
54%
Improvement Value:$158,700
46%
Total Assessment$343,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,661-0.6%
2024$7,709+40.1%
2023$5,503-0.4%
2022$5,524+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

DeedBook 8946, Page 41Recorded11/27/2013

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 3389, Page 710

Property Built

Built

Year Built: 1895