Skip to content

605 Palisade Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 2008

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 20, 2008

Property Information

Block1704
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,092
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$204,000
26%
Improvement Value:$575,100
74%
Total Assessment$779,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,397-0.6%
2024$17,506+40.1%
2023$12,497-0.4%
2022$12,544+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2008