Skip to content

396 New York Ave.(Block 1704 Lot 25)Jersey City, NJ 07307

Built 2018
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 12, 2018

Property Information

Block1704
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMMON AREA
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,470
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$10,702+1.3%
2018$10,566+2.9%
2017$10,265+0.6%
2016$10,199-0.4%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$272,000

From:

To:

DeedBook 9196, Page 602Recorded4/27/2017

Property Sale

Sale
$478,000
DeedBook 8164, Page 123