Skip to content

39 Summit Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1926

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Nov 10, 2005

Property Information

Block17101
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page171

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$204,700
34%
Improvement Value:$393,900
66%
Total Assessment$598,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,367-0.6%
2024$13,451+40.1%
2023$9,602-0.4%
2022$9,637+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 7733, Page 214

Property Built

Built

Year Built: 1926