Skip to content

710 Grand St.Jersey City, NJ 07304

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$602,000
Last Sale Date
Jan 9, 2025

Property Information

Block17101
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page171

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-2U-H-B-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,800
12%
Improvement Value:$644,700
88%
Total Assessment$732,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,357-0.6%
2024$16,459+40.1%
2023$11,749-0.4%
2022$11,793+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$602,000
DeedBook 9904, Page 841Recorded6/6/2025

Property Sale

Sale
$53,500
DeedBook 6052, Page 88