Skip to content

716 Grand St.Jersey City, NJ 07304

Apartment

Last Sale Price
$999,999
Last Sale Date
Jan 27, 2021

Property Information

Block17101
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page171

Building Details

Building Class---
Description2-3S-F-6U-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,200
44%
Improvement Value:$195,600
56%
Total Assessment$348,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,789-0.6%
2024$7,838+40.1%
2023$5,595-0.4%
2022$5,616+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$999,999
DeedBook 9549, Page 771Recorded4/14/2021

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 3766, Page 126