Skip to content

385-387 Pacific Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1992

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Aug 22, 2013

Property Information

Block17403
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page174

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,156
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
9%
Improvement Value:$510,800
91%
Total Assessment$560,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,523+147.7%
2024$5,056+40.1%
2023$3,609-0.4%
2022$3,623+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

DeedBook 8928, Page 710Recorded8/28/2013

Property Sale

Sale
$72,900
DeedBook 4507, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1992