Skip to content

373-375 Whiton St.Jersey City, NJ 07304

Built 1993

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Sep 19, 2013

Property Information

Block19001
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page190

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,156
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
25%
Improvement Value:$150,000
75%
Total Assessment$200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,466-0.6%
2024$4,494+40.1%
2023$3,208-0.4%
2022$3,220+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

DeedBook 8934, Page 219Recorded9/24/2013

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 8934, Page 219

Property Sale

Sale
$78,900
DeedBook 4573, Page 13

Property Built

Built

Year Built: 1993