Skip to content

315 Halladay St.Jersey City, NJ 07304

Built 1880

Last Sale Price
$319,000
Last Sale Date
May 4, 2009

Property Information

Block17404
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page174

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-B+F-1U
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,680
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,900
30%
Improvement Value:$365,400
70%
Total Assessment$520,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,618+23.0%
2024$9,444+40.1%
2023$6,742-0.4%
2022$6,767+22.0%
Property History

Property Sale

Sale
$319,000
DeedBook 8663, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1880